Стипендіальна програма JSPS на проведення наукових досліджень у Японії

Організатором програми JSPS Standard Postdoctoral Fellowships for Research in Japan є Товариство сприяння розвитку науки Японії (JSPS) – незалежна адміністративна установа уряду Японії, що була заснована у 1932 році з метою просування наукових досліджень та розробок в усіх галузях природничих, соціальних та гуманітарних наук, зокрема шляхом підтримки міжнародного наукового співробітництва.

JSPS займає перше місце в світі за обсягом фінансування серед організацій, що надають гранти молодим вченим. Підтримкою можуть скористатися як японські, так і закордонні науковці, що бажають провести  дослідження у Японії.

Вимоги до учасників

У програмі можуть взяти участь громадяни усіх країн, що підтримують дипломатичні стосунки з Японією, до них належить і Україна. Умовами участі є :

  •  науковий ступінь PhD (кандидата наук), що був отриманий не раніше, ніж за 6 років до запланованого початку стипендіальної програми (наприклад, для тих, хто бажає розпочати свої дослідження у Японії у 2021 році, дата отримання ступеню PhD має бути не ранішою, ніж 2 квітня 2015 року);
  •  спеціалізація в будь-якій галузі природничих, соціальних або гуманітарних наук;
  •  добре володіння японською та/або англійською мовами;
  • отримання згоди на здійснення наукового керівництва закордонним кандидатом від наукового співробітника у японському закладі, що відповідає вимогам JSPS (див. пункт «Де можна проходити стажування?»).

 Яку підтримку буде надано учасникам програми?

Учасники програми, що успішно пройдуть конкурсний відбір (щороку стипендії призначаються 115 учасникам), отримуватимуть від JSPS:

  •  362 тис. єн щомісяця протягом свого стажування (в залежності від потреби та обсягів досліджень, стажування можуть тривати від 12 до 24 місяців, причому тривалість стажування розраховується лише в повних місяцях);
  • 200 тис. єн на первинні витрати відразу після прибуття до Японії;
  •  квитки на переліт в обидва боки між місцем проживання учасника та Японією;
  •  безкоштовне медичне та особисте страхування;
  • можливість працювати в складі японських наукових груп та проводити власні дослідження з використанням матеріально-технічної бази японських наукових закладів.

Де можна проходити стажування? За умовами програми, заявку до JSPS на виділення фінансування для закордонного кандидата може подати лише його/її майбутній науковий керівник, що працює у японському закладі, а не сам кандидат. До таких закладів належать:

  •  університети та міжуніверситетські науково-дослідні інститути;
  • установи, що проводять наукові дослідження та підпорядковуються Міністерству освіти, культури,спорту, науки та технологій Японії (MEXT);
  • технічні коледжі;
  • інші установи, визначені MEXT.

 Як взяти участь у програмі?

Щоб взяти участь у програмі, українські науковці мають виконати такі кроки:
1. Знайти свого майбутнього наукового керівника у Японії. Ця особа повинна бути штатним працівником закладу, що відповідає вимогам, зазначеним у попередньому пункті, мати відповідну наукову спеціалізацію та бути готовою до співпраці із закордонними дослідниками. Для пошуку наукового керівника можна скористатися офіційною базою даних JSPS або базою даних конкретного наукового закладу, де кандидат бажає проводити свої дослідження.
2. Завантажити та заповнити формуляр учасника програми (“FORM 2”). У формуляр слід включити, зокрема, інформацію про освіту та досвід роботи, опис Ваших наукових досягнень та нагород, перелік публікацій, детальний план досліджень, які Ви бажаєте провести у Японії, та опис Ваших майбутніх академічних цілей та перспектив.
3. Отримати від свого нинішнього або колишнього наукового керівника та/або роботодавця рекомендаційний лист на ім’я голови JSPS, який повинен бути написаний японською або англійською мовою та мати обсяг не більше однієї сторінки друкованого тексту. Приклад такого листа можна завантажити за посиланням.
4. Надіслати заповнений формуляр учасника програми та рекомендаційний лист представникові обраного Вами наукового закладу з проханням про забезпечення наукового керівництва в рамках програми JSPS Postdoctoral Fellowship (Standard Program).
5. У разі згоди на наукове керівництво, представник японського наукового закладу повинен буде, в свою чергу, узгодити можливість Вашого стажування з головою свого закладу. Після цього він/вона заповнить формуляр участі у програмі для японських наукових керівників (“FORM 1” – посилання на приклад) та надішле цей формуляр, разом із отриманими від Вас документами (“FORM 2” та рекомендаційним листом), до JSPS через електронну систему заявок.
6. Українські кандидати на участь у програмі повинні взяти до уваги, що хоча копія диплому PhD та/або свідоцтво про отримання PhD не входять у пакет документів, що вимагаються на етапі подання заявки, у випадку успішного проходження конкурсного відбору майбутній стипендіат зобов’язаний буде надіслати копію свого диплому та/або свідоцтва (разом з їх перекладом на японську або англійську) до JSPS перед початком стажування. В іншому випадку стипендію буде анульовано.

Терміни подання заявок

Конкурсний відбір учасників програми здійснюється щороку. Актуальні строки подання заявок та початку стажування є такими:

  • Для кандидатів, що бажають розпочати своє стажування у Японії у період від 1 квітня 2021 р. до 30 вересня 2021 р., збір заявок завершується 4 вересня 2020 року. Результати конкурсного відбору у цьому турі будуть оголошені на сайті JSPS наприкінці грудня 2020 року.
  • Для кандидатів, що бажають розпочати своє стажування у Японії у період від 1 вересня до 30 листопада 2021 р., збір заявок триватиме до 7 травня 2021 року. Результати конкурсного відбору у цьому турі будуть оголошені на сайті JSPS на початку серпня 2021 року.
  •  УВАГА! Дедлайни прийому заявок, що наведені вище (4 вересня 2020 р. та 7 травня 2021 р.) стосуються представників японських наукових закладів, що бажають здійснювати наукове керівництво  закордонними кандидатами в рамках даної програми, а не самих кандидатів. Щоб скористатися з можливості участі у програмі, українські науковці повинні зв’язатися зі своїми майбутніми науковими керівниками та надіслати їм усі необхідні документи щонайменше за 2 місяці до вказаних вище дедлайнів.

З детальними умовами участі у програмі можна ознайомитись у офіційному буклеті програми ( див. розділ “Postdoctoral Fellowship (Standard)”, стор. 8-10). Формуляри, що входять у пакет документів учасника програми 2021 року, можна завантажити з відповідної сторінки на сайті JSPS. За оголошеннями про результати конкурсних відборів та відкриття наступних турів програми можна слідкувати на головній сторінці програми (посилання).